IZWOZ obchodzi Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak podaje raport „Health at a Glance 2021”, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników umieralności z powodu raka wśród krajów OECD.

Do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu mamy najwięcej do zrobienia, należą m.in. rak szyjki macicy, czerniak i rak piersi. Mimo zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych nowotworami, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, w Polsce jest ona jedną z najwyższych w krajach OECD.

„Nikt nie ma wątpliwości, że onkologia w Polsce wymaga inwestycji, a dodatkowe środki zwiększyłyby szansę na osiągnięcie celów ujętych w Narodowej Strategii Onkologicznej. Wciąż jednak zapominamy, jak istotna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów, które przedwcześnie przerywają życie co czwartego Europejczyka. Pamiętajmy, im szybciej wykryty rak, tym większa szansa na wyleczenie, dlatego oprócz zdrowego stylu życia, po prostu musimy wykonywać regularne badania, pozwalające na szybszą diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia. A jak wygląda Twoja lista badań profilaktycznych pod kątem nowotworów?” – mówi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.