IZWOZ Uczelni Łazarskiego obchodzi różowy październik

Październik już od wielu lat na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet [1] . Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania i w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie. Badajmy się przez cały rok! Nie bagatelizujmy problemu.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wdają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych) [2].

Największą przeszkodą w walce z rakiem piersi jest jego późna wykrywalność i bagatelizowanie problemu. W większości przypadków wczesne wykrycie nowotworu umożliwia całkowite wyleczenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne piersi: samobadanie oraz mammografię i USG [3]. W październiku w sposób szczególny nagłaśnia się temat raka piersi, a w wielu miastach Polski organizowane są akcje profilaktyczne. My zachęcamy do regularnych badań przez cały rok!


[1] www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/

[2] www.gov.pl/web/psse-lobez/rozowy-pazdziernik---miesiac-swiadomosci-raka-piersi

[3] www.zikodlazdrowia.org/pazdziernik-miesiacem-swiadomosci-raka-piersi/