Współczesna medycyna, na skutek szybkich zmian społecznych, technologicznych i naukowych, przeobraża się na naszych oczach. Niesamowity rozwój zaawansowanych technologii pozwala nam określić kierunek zmian
w medycynie przyszłości. Wciąż jednak za mało mówi się o roli lekarza, jego potrzebach i oczekiwaniach względem zmieniającej się rzeczywistości. To badanie stawia na pierwszym miejscu lekarza właśnie.
„Aby jeszcze lepiej, sprawniej i pewniej dostosować się do stale zmieniającej się rzeczywistości, analiza trendów, wpływających na ewolucję modelu pracy polskiego lekarza i lekarki jest nam potrzebna jak nigdy dotąd. Za dziesięć lat, dzień z życia lekarza może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj. Chcemy dowiedzieć się o tym już teraz” - komentuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
Badanie „Lekarz przyszłości” skierowane jest do lekarzy i lekarek. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10 minut. Wyniki zostaną opublikowane w raporcie „Lekarz przyszłości” oraz zaprezentowane na webinarze, podczas którego autorzy i zaproszeni eksperci szczegółowo omówią i podsumują kluczowe wnioski.
Autorzy badania chcą się również dowiedzieć, w jaki sposób doświadczenia lekarzy oraz priorytety i plany na przyszłość wpłyną na relacje lekarzy z pacjentami, rozwój kompetencji umożliwiających pracę w nowych warunkach czy zidentyfikowanie źródeł satysfakcji i frustracji. W ankiecie zawarte są m.in. pytania o to, jakie zmiany i trendy wpływają na ewolucję systemu pracy lekarza, relacje lekarzy z pacjentami. Pytania dotyczą m.in. obecnej pracy, etapu kariery medyka, jakości pracy i preferencji lekarza, zarobków, badacze pytają też o jego rozwój, poziom zadowolenia z pracy, o powody niezadowolenia, a także o sposób pracy i leczenie pacjentów.
„Największym dobrem i wartością światowych systemów ochrony zdrowia są lekarze i personel medyczny. Bez ich zaangażowania i gotowości do zmian rozwój medycyny i farmacji byłby niemożliwy. Jako firma blisko związana z obszarem ochrony zdrowia i aktywnie wspierająca jego rozwój, zdajemy sobie sprawę z tego, iż poszukiwanie innowacji i jeszcze lepszych rozwiązań dla pacjentów musi mieć swój początek w analizie bieżących i przyszłych potrzeb lekarza. Jego rola w budowaniu nowoczesnego świata jest kluczowa” – mówi Aniela Hejnowska, General Manager IQVIA Poland.
Organizatorem badania jest Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, partnerami Wolters Kluwer, globalny lider w profesjonalnej informacji, oprogramowaniu i usługach dla sektora opieki zdrowotnej oraz IQVIA, wiodący dostawca zaawanasowanych analiz, innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz badań klinicznych dla klientów z obszaru systemu ochrony zdrowia. Partnerami medialnymi są prawo.pl oraz Świat Lekarza. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Ankieta dostępna jest na stronie: https://lekarzprzyszlosci.lazarski.pl/