Konferencja „Medycyna w architekturze”. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez harwardzkiego ekonomistę Michaela Portera, nacisk w ochronie zdrowia kładziony jest nie tyle na sam fakt świadczenia usług, ile na efekty kompleksowej poprawy zdrowia i jakości życia pacjenta. Jednym z elementów koncepcji VBC jest na pewno architektura. Już 24 października odbędzie się konferencja, na której eksperci omawiać będą praktyczne wskazówki wynikające z połączenia nowoczesnej architektury i medycyny VBC. Partnerem wydarzenia jest Uczelnia Łazarskiego.

Szpital jest jednym z najbardziej kompleksowych typów budynków. W jego skład wchodzi wiele sektorów obsługujących, technicznych i funkcjonalnych. Scenariusz szpitala musi być zrównoważony z podstawowymi potrzebami wszystkich użytkowników, aktualnymi potrzebami funkcjonalnymi oraz względami finansowymi. Architektura szpitali znajduje się więc na pograniczu dwóch dyscyplin: artystycznej i technicznej, odzwierciedla rozwój myśli w dziedzinie medycyny, technologii i techniki.

Nowoczesna przestrzeń szpitalna ma zapewniać pacjentom poczucie godności, budzić zaufanie i komfort, personelowi zaś umożliwiać jak najlepszą opiekę nad chorymi, a równocześnie gwarantować komfort pracy, bezpieczeństwo, dostęp do naturalnego światła i przyjemnych widoków, które umilą stresującą i odpowiedzialną pracę. Dla społeczności lokalnej natomiast budynki szpitali i centrów zdrowia powinny być powodem do dumy i przypominać o znaczeniu służby zdrowia oraz potrzebach pacjentów.

Wyzwaniem projektantów szpitali w XXI w. jest także znalezienie takich rozwiązań, by z łatwością dały się one dopasować do trudnych do prognozowania zmian cywilizacyjnych i kulturowych.

Konferencja skierowana jest do dyrektorów szpitali, dyrektorów ds. technicznych oraz ds. administracyjnych i ekonomicznych, kierowników działów eksploatacyjnych, specjalistów ds. aparatury medycznej, osób zajmujących się obsługą przetargów w szpitalach, projektantów i technologów medycznych, architektów, reprezentantów administracji samorządowej, przedstawicieli stacji sanitarno-epidemiologicznych, reprezentantów firm medycznych, osób zainteresowanych tematyką sprawnego zarządzania pionem technicznym szpitali i usprawnieniem funkcjonowania placówek medycznych, towarzystw i stowarzyszeń medycznych.

Wydarzenie odbędzie się 24.10.2023 r. o godz. 9:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Program i zapisy dostępne TUTAJ