Przestań się zasłaniać depresją!

Masz depresję, bo jesteś słaby i leniwy! To mit! Depresja może dotknąć każdego. Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. WHO przewiduje, że do 2030 r. stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie[1]. Szacuje się, że w Polsce z depresją zmaga się ok. 1,2 mln osób[2].

Depresja nie różni się od innych chorób, a twierdzenie, że panuje moda na depresję utrwala stygmatyzację osób chorych psychicznie. Jak podkreślają eksperci, choroba może dotknąć każdego z nas – niezależnie od sytuacji życiowej, statusu, pochodzenia.

Choroba duszy nie jest wymysłem firm farmaceutycznych. To realne schorzenie, które może prowadzić do śmierci. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym – znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Jeżeli Ty lub ktoś z twoich bliskich doświadcza niepokojących objawów, nie zwlekaj z szukaniem pomocy[3]. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty, to można skorzystać też z telefonu zaufania:

  • Bezpłatny telefon dla dorosłych, którzy doświadczają kryzysu: 116 123
  • Antydepresyjny telefon zaufania Fundacji Itaka: 22 484 88 01
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji: 22 594 91 00
  • W Polsce działają również Ośrodki Interwencji Kryzysowej, w których pomoc udzielana jest nieodpłatnie (adresy i lokalizacje znajdziemy pod adresem www.oik.org.pl).

 

[1] depresja.org/ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja-2023-i-xv-jubileuszowy-koncert-pogodny/
[2] ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-depresja
[3] www.medonet.pl/psyche/zaburzenia-psychiczne,osoby-z-depresja-czesciej-uzywaja-tych-konkretnych-slow--koniecznie-zwroc-uwage,artykul,40258532.html