Święto zakochanych i Chorych na Padaczkę

Święty Walenty jest patronem zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę. To najczęstsza choroba mózgu, na którą choruje ok. 400 tys. Polaków. Choroba świętego Walentego dotknęła m.in. Ludwiga van Beethovena, Fiodora Dostojewskiego, Juliusza Cezara, a także Napoleona Bonaparte.

Choroba może pojawić się w każdym wieku, dotychczas w 80 proc. wypadków rozpoczynała się przed 20. rokiem życia. Obecnie tendencja się zmienia, epileptolodzy notują coraz częściej ataki u osób powyżej 60. roku życia.

Osoby chore na padaczkę ciągle spotykają się z odrzuceniem, niezrozumieniem i izolacją. Dlatego zdarza się, że chcąc ustrzec się przed nieprzychylną postawą społeczeństwa, chorzy lub ich rodziny nie informują o chorobie nauczycieli, wychowawców czy pracodawców.

Padaczka  (epilepsja) charakteryzuje się występowaniem tzw. napadów padaczkowych, które polegają na nagłym wystąpieniu zespołu objawów somatycznych. Do klasycznych objawów zaliczamy naprężenie ciała, wygięcie w łuk, drgawki, szczękościsk, ślinotok, bezwiedne oddanie moczu, utratę przytomności. Typowy atak trwa około 3 minut. Pamiętajmy, aby nie bać się reagować. Nasza pomoc może ochronić zdrowie, a nawet życie chorego!

*Źródło: https://www.gov.pl/web/psse-augustow/14-luty---dzien-chorych-na-padaczke