Weź się w garść!

Uśmiechnij się. Jutro będzie lepiej. Przestań się mazać. Weź się w garść! Inni mają gorzej. Takie „dobre” rady, pomimo szczerych intencji, nie pomagają i absolutnie należy ich unikać w kontakcie z osobą chorującą na depresję. 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na świecie, z chorobą ciała i duszy zmaga się aż 350 milionów ludzi, w Polsce 1,5 mln. Czas pandemii sprawił, że statystyki poszybowały w górę.

„Będzie dobrze, nie martw się” – m.in. takie próby pocieszenia lub zmotywowania osoby cierpiącej na depresję odnoszą jeszcze gorszy skutek. Bagatelizują bowiem problem i powodują, że osoby, którym staramy się pomóc, czują się jeszcze bardziej niezrozumiałe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.

Depresja jest jedną z głównych przyczyn spadku wydajności pracy. Rocznie z powodu depresji tracimy w Polsce ponad 24 tysiące lat produktywności. Są to straty dla gospodarki rzędu 1-2,6 mld zł. W 2019 roku polscy pracodawcy stracili 6 miliardów zł z powodu spadku produktywności i nieobecności pracowników w wyniku problemów ze zdrowiem psychicznym.