Z HIV można żyć. Na AIDS się umiera

Dziś obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Pomimo, iż jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku[1], to wciąż niewiele wiemy o chorobie. Martwi również niski poziom testowania w kierunku HIV. Nie badamy się, bo wolimy nie wiedzieć bądź nie odnosimy ryzyka do siebie, a tak naprawdę wirusem może zakazić się każdy, np. osoby prowadzące ryzykowne życie seksualne.

HIV i AIDS – to nie to samo!

O HIV i AIDS słyszał chyba każdy z nas. Niestety, nazwy te używane są zamiennie, przez co wiele osób nie widzi między nimi różnicy. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. Innymi słowy, AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV. Zaliczamy do niego różne infekcje i typy nowotworów. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które nie znają swojego statusu serologicznego.

HIV jest demokratyczny!

Wciąż funkcjonuje stereotyp, że HIV dotyczy tylko tzw. grup ryzyka – osób homoseksualnych, trudniących się prostytucją czy przyjmujących narkotyki drogą dożylną, a także ludzi młodych. Pora zmienić myślenie i uwierzyć, że zakazić może się każdy, kto prowadzi ryzykowne życie seksualne bez zabezpieczenia lub ma kontakt z zakażoną krwią[2].

Normalność z HIV

Według dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, w Polsce opieka nad pacjentami z HIV jest na bardzo wysokim poziomie. „Co istotne, leczenie zakażenia jest bezpłatne, w pełni refundowane przez system opieki zdrowotnej. Dzięki nowoczesnym terapiom lekowym, osoby z HIV mogą normalnie funkcjonować w życiu towarzyskim, zawodowym czy rodzinnym. W Polsce, o czym często nie wiemy, test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Kluczem jest świadomość!” – dodaje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Statystyki mówią same za siebie

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2021 roku:

  • z HIV żyło 38 400 000 osób,  
  • 650 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV,
  • wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV,
  • 28 700 000 osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową[3].

W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2021 r. zakażenie HIV stwierdzono u 27 552 osób. Ogółem odnotowano 3 868 zachorowań na AIDS. 1 448 chorych zmarło.


[1] Krajowe Centrum ds. AIDS.

[2] Wywiad z prof. z prof. Alicją Wiercińską-Drapało na łamach portalu poradnikzdrowie.pl

[3] www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-aids-2022