Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r.
Przedkładamy w Państwa ręce raport pt. Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r., który powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Opracowanie to jest efektem wielomiesięcznej pracy szerokiego grona ekspertów klinicznych, reprezentujących ośrodki z całego kraju, przedstawicieli organizacji pacjenckich, a także ekspertów systemowych.
W poszukiwaniu metod i instrumentów zwiększania wartości zdrowotnej w obszarze neurologii, wyrażonej systematyczną poprawą skuteczności leczenia, doświadczeń pacjentów oraz efektywności wykorzystania zasobów (zarówno ludzkich, jak rzeczowych, finansowych i organizacyjnych), wiele osób i instytucji włączyło się w merytoryczny dialog, którego efektem są kierunki strategicznego rozwoju neurologii w Polsce.
Wypracowane w toku wielu miesięcy wnioski i rekomendacje są wyrazem gotowości środowiska do wdrażania zmian systemowych, bez których nie będzie możliwe zwiększenie dostępności i jakości opieki oraz stworzenie przyjaznego środowiska pracy dla profesjonalistów medycznych, sprawujących opiekę nad polskimi pacjentami w ramach finansowania publicznego.
Raport definiuje cztery strategiczne obszary wymagające zmian organizacyjnych i prawnych, jak również dodatkowego finansowania. Są to: jakość i szybkość leczenia pacjenta, inwestycje w kadry (lekarzy, pielęgniarki, personel okołomedyczny), rozwój innowacyjnych technologii oraz profilaktyka i edukacja. Eksperci apelują również o uznanie neurologii, obok kardiologii i onkologii, za specjalizację priorytetową.
Wierzymy, że niniejsza publikacja, będąca rezultatem szerokiej dyskusji środowiska neurologów, skupionych wokół PTN, stanie się ważnym głosem eksperckim oraz inspiracją dla decydentów zdrowia publicznego do podjęcia strategicznych, spójnych i konsekwentnych działań na rzecz rozwoju opieki neurologicznej w Polsce.
-
Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r.
ISBN: 978-83-66723-30-6 DOI: 10.26399/978-83-66723-30-6